Tumora cu celule grandioase de adult punct de plecare ovarian?

Cancer

Postata de Elena cu un an in urma.

Buna ziua,mama mea a fost suspectată la o ecografie de cancer ovar,i s a făcut CT cu substanta iar zona genitala a fost exclusă ca ar fi probleme,după intervenție chirurgicală la fel exclusă zona venite la.Bilet iesire tumora peritoneu. IHC rezultat: Inhibina pozitiv parcelar, în relativ frecvente celule tumorale;Calretinina pozitiv parcelar in frecvente celule tumorale;EMA negativ difuz cel.tumorale;CK7 negativ difuz cel.tumor.;CK5/6 NEGATIV;WT1 negativ;P53 pozitiv nuclear cu intensitatea scăzută,în foarte rare celule tumorale;KI67 pozitiv in 8-10%dintre celulele tumorale cu marcată heterogenitate de expresie intratumoral.As vrea sa stiu cat de grav este...daca poate fi o metastaza...pacientă are 68 ani,mama mea.Multumesc!

Raspunsuri (1)

Elena

acum un an

Scuze granuloase