tumoare maligna sau benigna?

Cancer

Postata de liliana07 cu 11 ani in urma.

Buna ziua!
As avea si eu o intrebare va rog. Mamei mele i s-au facut o serie de analize si teste. La tomograful facut la plamani i s-a descoperit o tumoare de 2 cm. Are programare pentru operatie pe data de 19 julie pentru operatie. Daca restul analizelor si testelor sunt bune este posibil ca tumoarea sa fie canceroasa ? Cat de grea este operatia? Sunt disperata si imi pun zeci de intrebari la care nu gasesc raspunsul.
Multumesc anticipat !!!

Raspunsuri (4)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Daca in urma bronhoscopiei nu s-a putut evidentia tipul de tumora, ramane sa aflama cest lucru in urma operatiei si examenului anatomopatologic din plamanul scos.
Operatia nu este foarte dificila, refacerea se realizeaza cam in 5 zile. Cred ca va face probleme pentru lucruri mai putin importanate. Acum este important sa va sustineti mama, s-o ajutati sa treaca peste aceasta incercare dificila.
Nu va ajuta cu nimic sa va puneti intrebari ca cele de mai sus, la care numai medicii si rezultatele analizelor vor stabili despre ce este vorba si ce trebuie facut in continuare.
Daca va mai putem ajuta, nu ezitati sa ne scrieti.

liliana07

acum 11 ani

Multumesc foarte mult pentru raspuns. O sa incerc sa fiu cat mai linistita asteptand rezultatul final.

stefania.irina123

acum 7 ani

Buna ziua, am fost operata acum sase luni la picior de chist. Intrebarea mea este daca mai este normal ca durerile sa fie mai mari si doua degete imi sunt amortite, ma doare la orice atingere. O zi buna !!

stefania.irina123

acum 7 ani

Buna ziua, am fost operata acum sase luni la picior de chist. Intrebarea mea este daca mai este normal ca durerile sa fie mai mari si doua degete imi sunt amortite, ma doare la orice atingere. O zi buna !!