trombocite

Cancer

Postata de caramela10 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.Vreau sa va intreb si eu din ce cauza ai trombocitele marite si cum pot sa fac scada.Mentionez ca eu le am 474.Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa-mi fac griji.Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 12 ani

Atunci cand numarul de trombocite este peste limita superioara a normalului se numeste trombocitoza.
Ele cresc reactiv in special in cadrul inflamatiilor, alaturi de alti markeri ai inflamatiei: CP, VSH, Mai poate apare in infectii, pierdere de sange, traume, operatii,etc.
474 nu ar fi un motiv de ingrijorare. Repetati analizele dupa 2-4 saptamani pentru verificare.

Cosmin

acum 12 ani

Informatiil oferite de dumneavoastra sunt infime si nu se poate decat specula o lista foarte mare de afectiuni care se asociaza cu trombocitoza asa cum aveti raspunsul de mai sus. O lista cu antecedentele personale patologice si chiar familiale, varsta si circumstanta in care ati descoperit aceasta valoare ma poate ajuta ca sa va dau cauze cele mai probabile si lista d afectiune speculat sa se restranga.

caramela10

acum 11 ani

Multumesc mult.O sa intru pe site.

BASTY

acum 11 ani

Am PDW - Indice de distribuire trombocitara 22,3 si MPW - Volum trombocitar mediu 12,5. Nu stiu ce inseamna, care este cauza si ce se poate face. Sunt recunoscator pentru orice precizare la [email protected]. Multumiri anticipate

luminita

acum 10 ani

sotu meu are trombocitele 630 ce este de facut ce regim trebuie si daca este grav