Trebuie operata un macronodul pe ficat?

Cancer

Postata de ladysi cu 13 ani in urma.

Buna ziua,
Recent in urama unor investigatii: CT si IRM mi s-a descoperit un maacronodul cu caractere de benignitate cu dimensiunea de 8/5cm in seg. II-III ale ficatului, pe lobul stang, probabil adenom.
Trebuie sa mentionez ca marcarii tumorali si hepatici sunt negativi iar pana acum un an am folosit un sterilet pe timp de 10 ani care era pe baza de lovenoestrogen.
Va rog frumos sa imi spuneti daca acest macronodul prezinta vre-un risc, ce tratament ar trebui aplicat.Trebuie operat? E posibil sa se retraga?
Va multumesc anticipat. [Popescu s.}

Raspunsuri (1)

Costello

acum 13 ani

Cancerul nu prea recunoaste operatia si deci eu nu pot recomanda asa ceva.

Va pot recomanda o reflexologie care vindeca cancerul.