tiroida

Cancer

Postata de cotea cu 10 ani in urma.

cat de grav este diagnosticul microcarcinom papilar varianta foliculara incapsulat pT1aNxMx

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Acest tip reprezinta aproximativ 15% din totalul cancerelor tiroidiene, are tendinta sa apara la indivizii mai varstnici (decada 4-5 de viata). Stadiul este unul incipient. Cu tratament chirurgical si/sau radioterapie, evolutia este buna ( chiar curabil in acest stadiu).

cotea

acum 10 ani

va multumesc Am 47 ani si am fost operata de hiroidectomie totala ,am fost trimisa la medicina nucleara si nu inteleg ce am de facut