TEST PAPANICOLAU

Cancer

Postata de rodica17986374 cu 11 ani in urma.

buna ziua! La rezultatul testului Papanicolau a iesit ,,ascus". Spuneti-mi, va rog. ce inseamna? E grav? Multumesc!

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

ASCUS este acronimul pentru celule atipice cu semnificatie nedeterminata. Pe baza acestui rezultat nu se poate spune ca exista un risc imediat de a dezvolta cancer.
Una dintre cele mai frecvente cauze in aparitia de astfel de celule este infectia ( inclusiv cu HPV) si inflamatia cervicala. Odata tratata infectia, celulele isi recapata aspectul normal.
Deci, nu este ceva grav doar ca se recomanda evaluare periodica ( la 6-12 luni).

rodica17986374

acum 11 ani

Multumesc, m-ati linistit intrucatva! ma uit in buletinele cu analiza(sunt 2 pt. ca am repetat-o) si vad bifat in prima,,candida" si ,,gradnerella" iar in a doua ,,candida " si ,,cocobacili" si sus la amandoua scrie ,,Colpita". Deci o infectie si iritare exista dar medicul nu mi-a dat decat colpotrofin. Spuneti-mi va rog ce ar trebui sa iau?

popa alina elena

acum 10 ani

in primul rand va salut si va rug din suflet sa-mi dati un raspuns la intrebarea mea.mi-am facut papanicolau si mi-a iesit ascus si ma mai gasit cu colul inflamat.mi-a dat tratament cu ovule antibiotic si indometacin iar dupa ce termin tratamentul mi-a zis sa merg sa-mi fac hpv mai am cateva zile de facut tratament dar credeti-ma ca nu mai am liniste de frica sa nu cumva sa ma gaseaseca cu ceva grav.spuneti-mi va rog daca inflamatia colului este ceva foarte grav si daca se trateaza iar in caz ca la hpv imi ies radacini canceroase exista riscul de a avea cancer de col uterin.

rodica17986374

acum 10 ani

nu te speria, fa tratamentul tot si vezi rezultatul la hpv;

eu am avut ca si tine si hpv-ul mi-a iesit negativ -deci bine. spune-mi ,te rog , ce antibiotic ovule ti -a dat alaturi de indometacin?
sanatate!

popa alina elena

acum 10 ani

Rodica iti multumesc pt raspuns dar eu l-am vazut tarziu raspunsul tau pt ca am fost plecata din tara si la hpv vineri o sa-mi vina rezultatul 15.11.2013 iar ca ovule mi-a dat cervugid si iti multumesc pt incurajare si am sa-ti scriu vineri cum mi-a iesit hpv-ul.