tbc sau tumoare?

Cancer

Postata de Andreeasav cu 10 ani in urma.

Buna ziua, tatal meu in urma cu o luna s-a prezentat la sectia de pneumologie pentru o pneumonie destul de grava. La consultatiie dna doctor a spus ca nu e nimic grav. dupa internare i s-a facut o radiografie si s-a vazut o gaura in plaman de 6/ 8 cm plina cu .ichid ( probabil puroi) dupa tratamentul cu antibiotic "acel lichid" s-a absorbit si a ramas gaura. am uitat sa precizez ca tata are hemipareza pe partea dreapta in urma unui AVC si scupa sange. Plamanul drept e cel afectat. Are probleme cardiologice si nu se poate interveni chirurgical. De bronhoscopie ne este teama tot din cauza problemelor de sanatate pe care le mai are. Acum urmeaza tratamentul tuberculos si sangele nu se opreste. Ar putea fi tumoare maligna? Sau mai este o speranta?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Greu de precizat. Examinarea CT poate oferi mai multe detalii despre leziune ( unele modificari sunt sugestive pentru cancer), iar examenul histopatologic este cel care transeaza diagnosticul.