Stiti cumva ce inseamna urmatoarele observatii de pe buletinul de analiza?

Cancer

Postata de lili100 cu 10 ani in urma.

Microscopie:
Carcinom scuamocelular bine diferenţiat, cu keratinizare, infiltrativ. Mucoasa esofagiană supraiacentă prezintă displazie de diverse grade. Al doilea fragment este reprezentat de mucoasă esofagiană cu îngroşare papilomatoasă.

Raspunsuri (2)

Alina

acum 10 ani

www.vipmed.ro

Cere inca o parere
Specialistii Vipmed intermediaza servicii complete de consult, investigatie si evaluare medicala, consiliere si plan de tratament prin colaborarea cu clinici si medici specialisti de top din strainatate.

Anonim

acum 10 ani

Cert este ca ceea ce scrie acolo nu-i bine deloc. "Carcinom scuamocelular" inseamna cancer al tesutului epitelial (in cazul de fata celule scuamice). ''''''''''''''''Displazie'''''''''''''''' si "ingrosare papilomatoasa'''''''''''''''' sugereaza ca tesutul sanatos din jur a fost deja afectat. Acum, desi nu sunt expert cred ca totul depinde de stadiul tumorii. Tot ce va pot sugera este sa continuati investigatiile. Multa sanatate si toate cele bune.