se poate trata, este malign sau bening?

Cancer

Postata de mogly26 cu 14 ani in urma.

tatal unei prietene a fost diagnosticat cu carcinom spinocelular mediu diferentiat keratirizant infiltrant ulcerat necrozant, amigdalita operata, a fost de 2.5 cm.Pe buletinul de externare apare : metastaza carcinom spinocelular cod 173209-211 ICD 0807013 si invazie perneurala si limfovasculara absenta cod 173206-208!! O puteti ajuta va rog cu o lamurire!!! Se poate vindeca, exista sanse, ce inseamna codurile, nu am fost lamuriti de medicul care l-a operat!!! Sa se mai duca la un alt medic?? Ce o sfatuiti?

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 14 ani

Dupa astfel de interventie si diagnostic, trebuie sa mearga in loclitatea de domiciliu,la policlinica sau spital [depinde] unde se afla sectia de oncologie, pentru a fi luat in evidenta. Medicul respectiv poate sa-i dea toate informatiile despre diagnostic si despre tratamentul pe care trebuie sa-l urmeze, dupa, despre controalele medicale si la cat timp trebuiesc facute. Multa sanatate !

Nipona

acum 14 ani

carcinomul spinocelular este cea mai frecventa leziune maligna a buzelor, este o afectiune rara si ereditara,caracterizata prin aparitia unor pete pigmentare pe zonele expuse, ce evolueaza spre epitelioame multiple, responsabile de deces in timpul adolescentei. Se incearca si cu chimioterapie, cobaltoterapie si poate raspunde la ceva tratament pentru ameliorare. Sa fim optimisti si cu incredere in Dumnezeu. Sanatate multa si sa auzim de bine.

mogly26

acum 14 ani

Persoanei respective,i-a aparut un ganglion in zona gatului care s-a umflat,medicul care l-a operat i-a spus ca este vorba de amigdalita palatina dreapta iar in urma biopsiei i s-a stabilit diagnosticul mentionat.Alta leziune nu are!!!

Adrienne

acum 14 ani

Este o formatiune tumorala amigdala dreapta. Acele coduri probabil arata stadiul,doar un medic specialist oncolog sau ORL-ist , stie sa le interpreteze. Cum am spus si mai sus, este bine sa mearga sa fie luat in evidenta, daca sta asa, ar putea pierde timp pretios, in detrimentul unui anumit tratament citostatic[ eventual] sau radioterapie..........care sa-i ajute. Multa sanatate !

Rodica

acum 14 ani

Buna. Carcinom inseamna celule canceroase mailgne, din cate stiu eu....

bogdan

acum 13 ani

zona zoster nu cred ca este nici malign nici beling

valentin

acum 9 ani

Bună seara as vrea și eu un sfat dacă ma puteți ajuta....mama mea are o boala pe nume maligna e o boala a femeii și as vrea sa știu dacă se poare trata sau opera....va mulțumesc și.mula sanatate

valentin

acum 9 ani

Bună seara as vrea și eu un sfat dacă ma puteți ajuta....mama mea are o boala pe nume maligna e o boala a femeii și as vrea sa știu dacă se poare trata sau opera....va mulțumesc și.mula sanatate