Se poate confunda o boala metastatica osoasa pe cap femural cu o coxartroza?

Cancer

Postata de MihaelaTarcea cu 10 ani in urma.

Buna ziua.
In urma cancerului de san dinagnosticat in urma cu zece ani, mama are metastaze osoase la sold, cap femural. Face CT-uri din 6 in 6 luni, i s-a spus ca are si coxartroza.
A avut mereu dureri foarte mari, dar de cateva saptamani sunt si mai accentuate. La ultima scintigrafie si ultimul CT facute acum o saptamna i s-a spus ca a evoluat coxartroza, insa ne-au trimis si la oncolog. Se poate confunda evolutia coxartrozei cu cea a metastazei? Pot evolua amandoua simultan? ea are o serie de alte simptome, accentuate in ultimele saptamani: sufocare, senzatie de caldura la nivelul capului, glicemia ridicata, probleme cu rinichii, tensiune oscilanta (a avut 210 cu 100, peste doua saptamani 90 cu 70).
Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Sunt 2 entitati separate si nu pot fi confundate. Coxartroza este o boala degenerativa a articulatiei soldului care insa poate fi agravata de prezenta metastazelor la nivelul capului femural.