screening cancerul de col

Cancer

Postata de membru227916 cu 11 ani in urma.

Dorecsc sa stiu daca beneficiez si eu de gratuitate in cadrul programului de screening al cancerului de col uterin, daca nu am asigurare medicala. Am 37 ani.Multumiri

Raspunsuri (4)

Corina

acum 11 ani

Nu cred ca puteti face analiza gratuit. Aveti nevoie de trimitere de la medicul de familie, care nu va poate da pe gratuitate daca nu sunteti asigurata.

dr.Szatmari Anamaria

acum 11 ani

Imi pare rau ca trebuie sa o contrazic pe stimata colega,dar nu ar trebui sa emita pareri nefondate.Sunt managerul subprogramului de screening de cancer de col uterin de la reteaua unui spital judetean din tara.Screeningul se adreseaza atat femeilor asigurate cat si celor neasigurate.Fiecare femeie are dreptul de a participa la acest program,indiferent de calitatea de asigurat sau neasigurat.

Corina

acum 11 ani

Multumesc mult pentru corectare si ma bucur sa aflu ca screening-ul se adreseaza tuturor. Raspunsul meu incepuse cu "nu cred", deci nu poate fi incadrat in "nefondat" din moment ce exista o urma de indoiala asupra afirmatiei facute.

membru227916

acum 11 ani

Va multumesc pt. raspuns.Am auzit ca toate femeile pot face testul dar nu eram sigura, iar la medicul de familie, la care nu mai figurez pe lista, are programul incarcat de pacienti asigurati, asa ca nu imi permit sa-l deranjez cu intrebari de acest gen. Totusi cred ca acum ar trebui sa apelez la el ca sa imi pot face testul.Va multumesc din nou