sarcom kaposi

Cancer Sarcomul Kaposi

Postata de sebesului cu 9 ani in urma.

buna seara,
am sarcom kaposi si mi s-a umflat piciorul foarte tare ..am facut citostatice de un an incoace. ce sa fac?
multumesc!

Raspunsuri (8)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna seara!
Va sfatuiesc sa luati legatura cu medicul dvs. oncolog, care va alege varianta de tratament adecvata bolii dvs., fiind ca din randurile de mai sus, nu este precizata tipul sarcomei kaposi, si din acest caz nu stiu ce fel de tratament ati primit.

Daca doriti un raspuns de la grupul nostru, neaparat trebuie sa vizionam rezultatele dvs. (Ar fi bine un nou resultat de biopsie.)

sebesului

acum 9 ani

am trimis rezultatele pe mail dar nu mi-a comfirmat ca s-au dus.
multumesc pentru raspuns

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Eu nu am primit nimic!
Va rog incercati din nou!
[email protected]

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

Am primit rezultatele si fotograffile.
Dupa examinarea buletinului anatomo-patologic si cititul rezultatelor pot sa va spun ca diagnosticul este Sarcom Kaposi.

Kaposi''s Sarcom este un cancer de garnituri de a canalelor limfatice si vaselor de sange. Aceasta afecteaza frecvent persoane cu imunitate redusa.

Tratamentul este functie de evolutia bolii. In formele putin evolutive, tratamentul consta in ablatia chirurgicala a leziunilor, daca ele sunt bine localizate, sau in radioterapie. In formele proliferante, se recurge la chimioterapia anticanceroasa, simpla sau complexa (asocierea mai multor substante); administrarea de interferoni (citokine) obtinuti prin inginerie genetica este, de asemenea, posibila. In cazurile cele mai grave, poate fi necesara administrarea unei chimioterapii mai serioase.

Ac***a in vedere varsta dvs. avansate, as-i recomanda un tratament mai "usor".

Terapia paliativa sistemica:
-este indicata pentru simptome sau boala viscerala amenintatoare de viata, rapid progresiva mucocutanata cu durere si ulcerare si limfedem simptomatic.

Tratament clasic:
Gasit in emailul dvs.

Va doresc o zi placuta!

sebesului

acum 9 ani

multumesc foarte mult pentru promptitudine

Zaharia Maria

acum 8 ani

si eu sufar de aceeasi boala. puteti sa.mi spuneti evolutia si tratamentul urmat. Multumesc!

Ene Nicolae

acum 7 ani

Tatal meu are 68 ani si are aceiasi boala, are piciorele unflate si s-au invinetit. A fost indrumat de catre medic sa faca chimioterapie. Cat este de grav si ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc!

Alexandru

acum 7 ani

Am fost diagnosticat cu sarxomul Kaposi, am 31 de ani, a fost indeparta chrurgical de pe degetul mare de la piciorul drept. Ma puteti ajuta cu mai multe informatii? Multumesc