RMN Interpretare

Cancer

Postata de MaricelaPanainte cu 10 ani in urma.

IRM Abdomen cu substanta de contrast:Microleziuni chistice cu semnal lichidian,bine delimitate,fara priza de contrast,localizate la nivelul segmentelor 2 hepatic-5 mm,4 hepatic-4 mm,8 hepatic-5,5 mm si respectiv 7 hepatic-9 mm si respectiv 5mm.In rest parenchim hepatic cu morfologie,arii de semnal si priza de contrast normale.Cai biliare si vena porta cu calibru normal;Splina,pancreas,parenchim renal,suprarenale cu aspect IRM normale,nativ si post-contrast.Mici chisturi lichidiene ,bine delimitate ,localizate la nivel medular renal stang,cu diametre de 9,5 mm si respectiv 10,5 mm.Functii renale secretorii si excretorie normale bilatera .Fara colectii lichidiene libere peritoneale.Fara blocuri adenopatice semnificative abdominale

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Examinarea descrie formatiuni chistice la nivelul ficatului si rinichiului stang. Este bine sa evaluati periodic functia hepatica si renala ( la 6 luni) si sa efectuati ecografia abdominala periodic.

MaricelaPanainte

acum 10 ani

Acest RMN de control este al tatalui meu diagnosticat cu Neoplasm de rect,operat si terminate curele de citostatice.In ansamblu credeti ca e binisor,tinand cont ca nu exista nici o adenopatie abdominala semnificativa?