Rezultate Biopsie?

Cancer

Postata de MateG cu 9 luni in urma.

Am avut o operatie la picior , la femur mai exact .
Inca n-am putut merge dupa rezultatele de la biopsie , insa am o poza cu ea , si pana ce ajung dupa rezultat si la medic , sunt curios sa stiu mai multe .
Rezultatul:
Macroscopie: Fragment osos cu dimensiunea 4/2.5/2cm care reprezinta o formatiune dura , boselata acoperita de cartilaj cu dimensiunea de 6/5/2.5cm.
Microscopie : Sectiunile examinate pun in evidenta o leziune alcatuita din pericondru situat extern , tesut cartilaginos subiacent si tesut osos matur . Cartilajul prezinta condrocite usor hipertrofice si osificare endocondrala , la interfata dintre cartilaj si os. De asemenea se observa maduva hematogena . Nu s-au observat atipii cito-nucleare ori mitoze .
Concluzii : Osteocondrom

Pareri? Va multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Din descrierea rezultatelor, se pare ca aveti un osteocondrom. Osteocondromul este o crestere benigne a tesutului osos si cartilajului, care se formeaza in afara osului. Este o afectiune relativ comuna si, de obicei, nu necesita tratament, exceptand cazurile in care cauzeaza simptome sau afecteaza functia piciorului. Este important sa discutati cu medicul si sa obtineti sfaturi personalizate pentru situatia dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie