rezultate biopsie

Cancer

Postata de VIOLETA9 cu 15 ani in urma.

buna ziua,
ma poate ajuta si pe mine cineva cu "descifrarea" biopsiei tatalui meu. pe rezultatul biopsiei scria asa;

I Diagnostic histopatologic la congelatie:
microscopic-metastaza de carcinom scuamos cheratinizant
II Examen la parafina
Macroscopic
1 mici fragmente tisulare in totalitate de 0,4/0,4/0,4cm
2formatiune tumorala 8/7/2 cm
Diagnostic histopatologic
1 carcinom scuamocelular
2 lipom

va multumesc

Raspunsuri (2)

rodica109119930

acum 15 ani

Buna ziua!

In analiza pe care ati postat-o nu ati specificat de unde a fost recoltata piesa anatomopatologica, ma refer ca si tesut. Din descriere pare a fi vorba despre o metastaza ("tumora secundara") a unei tumori localizate la alt nivel, cu alte cunvinte de la o tumora dintr-un anumit tesut au pornit celule tumorale care s-au localizat in tesutul de unde a fost recoltata piesa de biopsie.
Sa stiti ca problema pare a fi foarte grava si e necesar sa inceapa un tratament.

Daca aveti toate aceste detalii, ma puteti contacta fie pe adresa site-ului www.flavin7.ro (unde gasiti si anumite detalii privind anumite produse naturale care il pot ajuta foarte mult pe tatal dvs), fie telefonic la numarul 0728086862.

Cu respect, Dr. Gutan Adelina www.centrunaturist.ro

andrei15193554

acum 15 ani

ma poate ajuta cineva cu interpretarea unei biopsii prelevate din veica urinara adica
-mici fragmente din perete de cale urinara prezentand la un anumit nivel ,superficial,mica tumora uroteliala papilara cu potential malign scazut(cod8130/1)
va multumesc!!!