rezultat ecografie

Cancer

Postata de sanducarmen2004 cu 10 ani in urma.

Buna ziua
la 18 ani am fost diagnosticata cu mastoza microchistica bilanterala acum la 35 de ani mi s-au spus in urma eco mamara urmatoarele:
- san stang - supero-extern placard mastozic de 27 mm, imagine transonica de 4.5/4.7 mm; 5.9/5.4 mm/ 6.8/4.6 mm si inca 11 cu dimensiuni intre 11.7/6.2 mm si 4.9/3 mm
-san drept infero-intern - imagine hipoecogena de 20/11.5 mm contur regulat atenuare posterioara (FA) in cuprinsul careia sunt urmatoarele imagine transonice de 4/3 mm; 6.7/5mm si 5/3 mm. si tot aici inca 6 intre 19 mm si 5.2/5.7 mm

concluzii: Mastoza fibrochistica si fibroadenon bilateral.
Cod BI-RADS: COD 2
Este cazul sa ma sperii?
Multumesc

Raspunsuri (3)

sanducarmen2004

acum 10 ani

.

Dr. Petre Muresan

acum 10 ani

Dupa parerea mea ar fi necesar sa mai faceti o examinare elastografica .
Aceasta ar aduce multe informatii in plus care ar ajuta la clarificarea situatiei. Cu stima:

dr Petre Muresan

sanducarmen2004

acum 10 ani

sunt programata pentru o mamografie. Credeti ca ajuta?