Rezultat biopsie

Cancer

Postata de Annya74 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Mtusa mea a fost operata la plamani recent de un nodul si i s-a prelevat material pentru biopsie.
Rezultatul biopsiei este urmatorul:
NODUL LOB INFERIOR DREPT: Nodul de culoare alba,bine delimitat de aprox. 9 mm
Fragmente de parenchim pulmonar cu infiltrare neoplazica de adenocarcinom.

NODUL LOB SUPERIOR DREPT: Fragment pulmonar de 2/1.5/1cm, cu aspect consolidat de culoare alba cu marcaj tatuaj antracotic
Fragmente de parenchim pulmonar cu zona de scleroza si antracoza.
Matusa are 61 ani, a descoperit in urma unei tuse care nu mai trecea la nici un antibiotic si a lucrat toata viata in mase plastice pana la pensie.
Despre ce este vorba? Este ceva malign?
Va rog frumos lamuriti-ma.
Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Buna seara, referitor la intrebarea ce priveste starea de sanatate a matusii dvs, cred ca rezultatele investigatiilor au fost insotite si de explicatii clare privind diagnosticul si tratamentul ce trebuie urmat.

Annya74

acum 12 ani

nu ne-a spus nimeni daca cancerul e de tip benign sau malign.
Urmeaza sa vina la control cam in 2 saptamani si probabil atuncea medicul ii va spune ce tebuie sa faca in continuare.
Multumesc.

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Cancerul este denumirea tumorii maligne.

La consultatia urmatoare sunt convinsa ca medicul ii va da mai multe informatii si recomandari.
Nodulul din lobul superior drept a fost mic, 9 mm. A efectuat tomografie inaintea operatiei? Daca da, care este rezultatul acesteia?