rezultat biopsie san

Cancer

Postata de cesyyy cu 12 ani in urma.

MACRO:san drept cu axila de 19/24/4 cm, cu lambou cutanat de 27/11.6 cm.La unirea cadranelor superioare este prezenta o cicatrice de 3.5 cm.Subcicatricial se observa o arie de consistenta crescuta albicioasa de 1.9/1.8 cm.
MICRO: Relicvat tumoral post CT al carcinomului ductal invaziv anterior diagnosticat si tratat la aceasta pacienta.
Stroma este de tip fibrohialin, cu moderata elastoza.Sunt prezente microcalcificari.
Sunt prezenti emboli tumorali intralimfatici.Nu s-a observat invazie tumorala perineurala.Mamelonul este liber de tumora.
Marginea chirurgicala de rezectie profunda este libera de tumora.
Axila.S-au examinat 18 limfoganglioni, dintre care 2 prezinta METASTAZE TUMORALE.Cel mai mare limfoganglion masoara 0.6 cm diametru.

ypT1 N1a Mx

si mai scrie urmatoarele

determinare her2
chimio..si nu inteleg de care
RTE(ce inseamna)

acesta e rezultatul mamei d ela biosia de dupa operatie und ei-a extirpat tot sanul.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Rezultatul biopsiei indica ca leziunea tumorala a fost extirpata in limitele marginei de siguranta (in care nu sunt prezente celule tumorale).Acest rezultat trebuie comunicat medicului oncolog pentru a stabili perspectivelel terapeutice in cazul mamei dvs.