rezultat biopsie dupa rezectie polip colon

Cancer

Postata de wow cu 12 ani in urma.

rezultat biopsie: adenom tubulo-vilos cu arii displazice de grad inalt si zone de carcinom intraepitelial

Raspunsuri (2)

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Bună ziua,

Polipul rezecat prezintă la rezultatul anatomopatologic şi zone maligne.
E important de ştiut dacă a fost rezecat în întregime, dacă nu o intervetie chirurgicală se impune.

Cu stimă,

Dr.Stefan Tucă

Apostol Mariana

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns! Polipul a fost rezecat in data de 14 nov 2011 la Policlinica Spitalului Militar Bucuresti, internata fiind in spital pentru aceasta problema.Polipul sigmoidian a avut cca 1.5 cm si presupun ca a fost rezecat in intregime. Exact cu un an in urma, pentru acelasi polip, analiza biopsiei facuta la o alta clinica, arata ca era un adenom benign. In asa scurt timp lucrurile au evoluat atat de repede?! Sau poate fi o eroare de interpretare a ultimei analize histopatologice? Scrieti despre o noua interventie chirurgicala: va referiti la cea endoscopica sau cu bisturiul?. Unde ar trebui sa merg acum cu rezultatul: la medicul din spital care m-a internat sau la medicul gastroenterolog care a efectuat rezectia? Va multumesc din suflet daca ati avea amabilitatea sa imi transmiteti scurte lamuriri asupra problemei mele de viata. Cu multa recunostinta si respect!