rez RMN

Cancer

Postata de stela-stela cu 11 ani in urma.

BUNA ZIUA IN URMA CU 5 ANI AM FOST DIAGNOSTICATA CU CHISTADENOCARCINOM BORDER-LINE G1.MI SA EFECTUAT HISTERECTOMIE TOTALA CU ANEXECTOMIE BILATERALA SI 6 SERII DE CHIMIOTERAPIE..DE ATUNCI AM MERS PERIODIC LA ANALIZE, CT, ECO INTRAVAGINALA SI MARCAR TUMORAL CA125 SI AU IESIT IN LIMITE NORMALE.ASTAZI AM EFECTUAT UN RMN ABDOMEN PELVIS TOATE ORGANELE SUNT OK NUMAI CA LA FICAT SCRIE ASA.`FICATUL ARE ASPECT NORMAL, CU EXCEPTIA UNUI NODUL DE 7mm DIAMETRUL, SITUAT IN SEGMENTUL VIII, VENTRAL SI TANGENT LA RAMUL ANTERIOR AL VENEI PORTE DREPTE;ISI REDUCE SEMNIFICATIV SEMNALUL IN FRECVENTA DE DIFUZIE DE LA B50 LA B1000 SI SE INCARCA PROGRASIV CU CONTRAST PARAMAGNETIC`.DESPRE CE E VORBA?SA FIE O RECIDIVA?O METASTAZA?SAU DESPRE CE E VORBA?ACUM O SAPT AM FACUT CA125 SI A IESTIT 11.CE ANALIZE MAI TREBUIE FACUTE SA VEDEM DESPRE CE ESTE VORBA?MULTUMESC

Raspunsuri (6)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Va recomand sa va adresati medicului oncolog care v-a tratat in urma cu 5 ani. Sau unui hepatolog/gastroenterolog

Adrienne

acum 11 ani

Sfatul meu este sa faci o ecografie abdominala si sa-ti spuna de ce natura este formatiunea de pe ficat. Ar putea fi un simplu hemagiom.Mi s-a intamplat........si eu am tras o mare sperietura, in urma unui CT.

stela-stela

acum 11 ani

concluzia medicilor oscileaza spre un hemangiom hepatic......dar nu se stie sigur.e posibil sa fie si o metastaza

stela-stela

acum 11 ani

concluzia medicilor oscileaza spre un hemangiom hepatic......dar nu se stie sigur.e posibil sa fie si o metastaza

stela-stela

acum 11 ani

docrori oscileaza mai mult spre hemangiom hepatic.dar poate fi si o metastaza.......ce e pana la urma?

Adrienne

acum 11 ani

La aceasta intrebare,un ecografist bun poate raspunde cu certitudine.