regim

Cancer

Postata de mariclau cu 11 ani in urma.

buna seara,bunicul meu a fost diagnosticat acum o luna cu cancer pancreatic in faza finala,imi puteti spune ce fel de rigim trebuie sa respecte?daca poate pune mama in mancare putina sare doare de gust?va rog...

Raspunsuri (1)

Corina

acum 11 ani

Dieta unui bolnav de cancer trebuie sa ii asigure tot necesarul de calorii, proteine, vitamine si minerale si depinde si de alte afectiuni asociate. De multe ori acest tip de cancer se insoteste de diabet zaharat, deci in alcatuirea unui regim adecvat trebuie sa se tina cont si de acest lucru. Incercati sa ii oferiti o alimentatie echilibrata, cat mai naturala si care sa ii placa. putina sare nu cred ca ar face rau (dar, repet, depinde si de alte afectiuni asociate...spre exemplu: daca bunicul dumneavoastra este hipertensiv sau are insuficienta cardiaca, sarea nu este tocmai permisa). Cred ca ar trebui sa consultati un medic nutritionist sau un medic gastroenterolog care sa va ajute in alcatuirea unui meniu adecvat.