Recidiva?

Cancer

Postata de GeorgianaR cu 8 ani in urma.

Buna seara,
Am postat in urma cu 3 luni un mesaj in care scriam ca mama mea a fost operata de tumoare ovariana, i s-au extirpat ovarele, a urmat tratament citostatic pana in aprilie anul trecut, iar in noiembrie anuul trecut, valoarea CA 125 era peste 20, inconditiile in care, in august era valoarea 7, iar medicul nu i-a recomandat nimic, decat sa revina peste 6 luni la control. Astazi, la 3 luni dupa analiza, a facut un ecograf si s-a descoperit ca are ascita. Urmeaza sa cerem sa faca un CT sa vedem sursa. Spuneti-mi, va rog, cat de grava poate fi situatia? Ea de doua saptamani a inceput sa resimta efectul ascitei, adica durere in abdomenul superior si greutate. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Camelia

acum 8 ani

Buna Georgiana,

Cum se simte mama ta?
Ascita e des intalnita in cancerul ovarian.
Mamei mele i-au fost eliminati 15l in momentul eliminarii tumorii.
Operatiunea de eliminare nu e foarte complicata, paracenteza si e foarte ajutatoare pentru pacient.
Nu lasa sa se acumuleze mult ca e un discomfort mare pentru ea.

Sanatate.