recidiva cancerului

Cancer

Postata de stela-stela cu 12 ani in urma.

buna ziua in urma cu 5 ani mi-a fost casit un chist ovarian suspect de cancer..ma pus sa fac CA125 si a iesit 67...mi sa spus ca sunt suspecta de cancer..la operatia laparoscopica mi sa scos ovarul si trompa dreapta, , , , , , , patologia a fost de chistadenom papilifer borden-line ovarian drept cu zone de chistadenocarcinom inalt diferentiat (G1). a urmat dupa prima operatie 6 serii de chimioterapie si pe urma si cea de a doua operatie la cerere de scoatere a uterului si a celuilalt ovar si trompa, , , , , , , , , , , , , , oare am facut bine??????mai exista sanse pe viitor sa reapara cancerul in alta parte???????

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Se poate realiza o monitorizare anuala prin examen clinic anual, ecografie abdominala, dozarea markerilor tumorali (CA 125, CA 19-9), indicate de medicul curant .

mihaiela

acum 8 ani

buna ziua . mama in varsta de 52 de ani a fost operata de adenocarcinom papilar seros de ovar, anul trecut in aprilie . markerii k 125 dupa operatie erau 30 (valorile normale erau intre 0 - 35).a facut chimioterapie 6 sedinte 1 la 3 saptamani .desi valorile markerului au scazut la 14 dar dupa ultima sedinta a crescut la 16 ,a facut remeneu dupa chimioterapie si a zis k nu are recidiva nici metastaze. acu 3 luni cand a fost la control la oncologie markerul era 18 la consultatie nu i-a zis nimic d-mna doctor a chemat-o la control in septebrie. mama a mers azi k sa-si faca un ecograf si i-a zis k e o posibila recidiva pe locul unde a fost tumoarea si analiza marker era 20.02 creste cu cate 2 procente k-am la cate 3 luni . este o posibila recidivare ?
`