recidiva cancer

Cancer

Postata de MIHAELA CORINA117529 cu 12 ani in urma.

soacra mea a fost operata de cancer uterin acum 15 ani. acum, din cauza unor dureri foarte mari a refacut niste anlize, plus un RMN. rezultatul este acesta:Voluminoasa masa tumorala de 4 cm CCI 8 cm API 4,3 cm LL, ce invadeaza peretele lateral
stang al vezicii urinare (cu interesarea intregii grosimi a peretelui), invazia meatului ureteral stang
cu dilatarea retrograda a ureterului si extensie anterioara pana in contact cu peretele anterior al
abdomenului inferior.
Lateral formatiunea invadeaza mezosigmoidul si se continua cu numeroase adenopatii ce
inconjura vasele iliac externe stangi.
Multiple adenopatii cu aspect metastatic la nivelul bifurcatiei iliacelor comune stangi si adiacente
iliacelor interne stangi, precum si inghinale stangi.
Mici adenopatii exista si inghinal drept, precum si adiacent iliacelor comune si externe drepte.
Amp**a rectala normala.
Multiple mici imagini sugestive de det sec la nivelul oaselor bazinului si femurului proximal,
Modificari difuze edematoase la nivelul grasimii pelvine si peretelui anterior al abdoensului
inferior.
Concluzii:
Recidiva tumorala voluminoasa pelvina stanga cu invazia peretelui stang al vezicii urinare si
meatului ureteral stang.
Multiple adenopatii pelvine si inghinale bilaterale, mai numeroase si mai voluminoase in stanga.
Multiple mici imagini sugestive de determinari secundare la nivelul oaselor bazinului si femurului
proximal.
imi poate explica cineva daca este metastaza???????????

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

concluziile RMN-ului par sa fie clare: este o tumora secundara tumorii uterine de acum 15 ani, ce invadeaza vezica urinara, ureterul si pliul care leaga sigmoidul (colonul) de peretele abdominal, ganglionii locali. sunt si metastaze la nivelul oaselor bazinului si femurului.

Anca

acum 12 ani

La Clinica Anadolu din Istanbul este o echipa multidisciplinara pe partea de oncologie. Nu se compara serviciile oferite de ei cu ce se intampla in Romania. Daca situatia financiara va permite sa apelati la serviciile unei clinici din afara tarii nu ezitati o secunda.
Acestia au niste reprezentanti in Constanta care-si fac treaba foarte bine si nu percep niciun comision. Site-ul lor este www.anadolumedicalcenter.ro
Este o doamna foarte amabila care ne-a ajutat pe noi, se numeste Camelia Bucur.