Radioterapie

Cancer

Postata de MaricelaPanainte cu 9 ani in urma.

Tatal meu a urmat 20 sedinte de radioterapie cumulate cu chimioterapie.Au aparut pe landa diaree,crampe.Medicul radioterapeut ne-a dat dexametazona si tramadol intramuscular.Problema este ca efectul calmant dureaza in jur de 2 zile....El spune ca are niste dureri cumplite..Ce as mai pitea sa fac????

Raspunsuri (6)

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

Daca tramadolul nu reuseste sa calmeze durerea, trebuie discutat cu medicul curant alte alternative de tratament. dansul este in masura sa va recomande. (nu ati precizat tipul de neoplasm pe care-l are, organul iradiat, localizarea durerilor)

MaricelaPanainte

acum 9 ani

Tatal meu are diagnosticul de Neoplasm rectal si are anus contra naturii.Tramadolul il linisteste in jur de 3 zile.Pe 24 decembrie a facut ultima sedinta si mai are ina 5,dar s-a stricat apatatul si urmeaza sa il anunte....

Dr. Cranta Ali

acum 9 ani

tramadolul la ce interval de timp il administreaza? ce doza?

MaricelaPanainte

acum 9 ani

Daca imi puteti spune cat timp ar mai dura aceste efecte adverse dupa terminarea sedintelor de radioterapie....Tin sa precizez ca el face radio cumulat cu chimioterapie....

MaricelaPanainte

acum 9 ani

2 ml Tramadol si

MaricelaPanainte

acum 9 ani

2 ml tramadol si 2 ml dexametazona cam la 2 zile....