Radioterapia

Cancer

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

va rog sa ma ajutati cu un raspuns...mama mea a fost operata la bucuresti in 3 august de medicul Manu. a iesit super ok operatia,(NEOPLASM BAZA LIMBA) dar am 2 nelamuriri

1 Nu i-a spus nimeni cum sa isi ingrijeasca cusaturile, sau daca trebuie sa i le scoata cineva, eu i-am cumparat din farmacie OXIMED ca sa grabeasca putin cicatrizarea, deoarece nu poate incepe tratamentul pana nu sunt scoase firele, si e la limita de timp. ce putem face?

2 Ea este din Satu Mare, face tratament la Baia mare 6 saptamani de luni pana vineri. Eu locuiesc la Baia Mare, si as vrea sa locuiasca la mine pe aceasta perioada dar vreau sa stiu cat este de periculoasa iradierea asta din tratamentul ei in preajma fiului meu de 5 luni. sa ii caut o chirie pe perioada asta? sau ar fi ok sa ramana la noi?

Va multumesc mult

Raspunsuri (1)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Buna ziua,

1. Normal ar fi sa faca un consult la medicul care a operat-o, la 30 zile de la operatie. Va sugerez sa mergeti cu mama dvs la control la dr. Manu.
2. Radioterapia se face cu raze in doza fixa pe un organ, de fapt anumite puncte trasate. aceasta doza de raze are efect doar la acel nivel, nu afecteaza restul organismului pacientului si nici persoanele din jur. Nu aveti nici un motiv de ingrijorare in ceea ce priveste eventualele efecte asupra copilului.