Prostata

Cancer

Postata de Val02 cu 11 ani in urma.

Sotul meu a facut o ecografie iar in dreptul Prostata ,scrie: Dimensiuni :31/36/33 mm (normale); ecostructura neomogena prin prezenta unei formatiuni nodulare cu halou hipoecogen in lobul stang cu diametrul de 17 mm. Fara lichid de ascita in cavitatea peritoneala. Sotul meu are 45 de ani. Ce inseamna mai exact aceasta descriere? Poate fi vorba despre cancer?

Raspunsuri (4)

Corina

acum 11 ani

Diagnosticul de cancer nu se poate pune doar pe aspectul echografic. Poate fi vorba doar despre un adenom de prostata, care este o tumora benigna (deci nu cancer). Nu ati precizat nimic despre simptomatologia sotului, asa ca nu va pot spune exact ce este. Sfatul meu este sa consultati un medic urolog, care va va indica ce analize mai sunt de facut si va stabili un plan de tratament. Sanatate!

Miruna

acum 10 ani

Incearca prostate perform sau zeolit lichid. Ajuta in afectiuni ale prostatei. Sanatate!

Ionescu Ion

acum 8 ani

Salut pe toti cei care citesc intrebarea mea si pe cei care pot oferi un raspuns real.
Cunoasteti situatii in care persoane cu PSA 10,5 (valoare atinsă in 6 luni de la 5) și un free PSA 0,793) s-au vindecat cu tratament naturist? Eu am 55 ani si mi-a fost recomandată de către medic biopsie. Multumesc anticipat!

Ionescu Ion

acum 8 ani

Salut pe toti cei care citesc intrebarea mea si pe cei care pot oferi un raspuns real.
Cunoasteti situatii in care persoane cu PSA 10,5 (valoare atinsă in 6 luni de la 5) și un free PSA 0,793) s-au vindecat cu tratament naturist? Eu am 55 ani si mi-a fost recomandată de către medic biopsie. Multumesc anticipat!