polipi rectali

Cancer

Postata de Gheorghe225 cu 15 ani in urma.

am fost diagnosticata cu polip rectal,am facut colonoscopie, mi s-a luat biopsie,dar nu am primit inca raspunsul,dar trebuie operat.a mai avut cineva ceva asemanator? a inceput sa ma supere de vreo 3 luni, si doare ingrozitor

Raspunsuri (5)

Dorina6899908

acum 15 ani

Indiferent de rezultatul de la biopsie {si -ti doresc din tot sufletul sa fie negativ} este f. bine sa-l operezi. In felul acesta se evita transformarea,eventual, in ceva mai rau. Multa sanatate!

morwena

acum 15 ani

Orice tratament local nu va avea efect. Singura care rezolva definitiv problema este operatia. Este neplacuta, dar recuperarea va fi rapida si problema va disparea.

hci

acum 15 ani

Un polip renal este in marea majoritate benign. Nu te ingrijora. Este normal sa ai discomfort.
Asteapta analizele si apoi la indicatia medicului opereaza-te. Operatia nu este grea. Multa sanatate

alin-andrei

acum 15 ani

Buna ziua, si va multumesc anticipat pentru raspuns. Am o fetita de 1 an si 7 luni, care pe 29 dec. 2008 a fost operata la urgenta de un polip rectal. Pe data de 12 ian. 2009 am mers si am facut o colonoscopie in urma careia a reesit ca cea mica nu mai are alti polipi.Am fost chemati iarasi la colonoscopie pe 12 aprilie, adica dupa 3 luni, si stand de vorba si cu alti specialisti mi s-a spus ca este mult prea devreme pentru o alta operatiune de acest fel, iar acum sunt total dezorientata si nu stiu ce sa fac. Intrebarea mea este cind sa merg din nou pentru o alta colonoscopie, va rog din suflet sa-mi raspundeti, precizez ca cea mica este f speriata si e cumplit sa tii nemincat un copil asa mic o zi intreaga si sa nu ii poti da sa bea toate acele solutii.

alin-andrei

acum 15 ani

Buna ziua, si va multumesc anticipat pentru raspuns. Am o fetita de 1 an si 7 luni, care pe 29 dec. 2008 a fost operata la urgenta de un polip rectal. Pe data de 12 ian. 2009 am mers si am facut o colonoscopie in urma careia a reesit ca cea mica nu mai are alti polipi.Am fost chemati iarasi la colonoscopie pe 12 aprilie, adica dupa 3 luni, si stand de vorba si cu alti specialisti mi s-a spus ca este mult prea devreme pentru o alta operatiune de acest fel, iar acum sunt total dezorientata si nu stiu ce sa fac. Intrebarea mea este cind sa merg din nou pentru o alta colonoscopie, va rog din suflet sa-mi raspundeti, precizez ca cea mica este f speriata si e cumplit sa tii nemincat un copil asa mic o zi intreaga si sa nu ii poti da sa bea toate acele solutii.