polip

Cancer

Postata de tare123 cu 12 ani in urma.

Am fost la un chirurg in policlinica si mi-a gasit un polip langa hemoroizi. Am fost pt ca am eliminat sange rosu odata cu scaun. El a zis ca e de la polip. Mi-a zis ca pare bening, dar eu pe unde am citit pe diferite site scriu ca cele de pe rect sunt maligne. Nu am dureri. Ce sanse sunt sa fie bening?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Polipii rectali sunt cea mai obişnuită boală care afectează colonul şi rectul. Majoritatea polipilor sunt benigni dar in timp, unii dintre ei se pot maligniza (majoritatea polipilor care sunt mici ca dimensiune nu sunt periculoşi, dar polipii de dimensiuni crescute pot deveni cancerigeni)
Pentru un diagnostic exact în ceea ce priveşte benignitatea sau malignitatea polipului, medicul va trebui să îndepărteze acel polip (eventual in timpul efectuării sigmoidoscopiei sau colonoscopiei) si să îl testeze in laboratoare anatomopatologice.