Polip vezica urinara

Cancer Tratament mycobacterium avium intracelular

Postata de ramonell cu 10 ani in urma.

intrebareBuna ziua...as dori sa stiu daca mai e/sau a fost cineva in situatia de a avea polipi pe peretele lateral al vezicii urinare?tatal meu(48 de ani) se confrunta cu aceasta problema, in urma cu 3 sapt a suferit operatie TUR-V prin care s-a scos acel polip de 1, 6 cm.Este ceva foarte grav?:( Cunosc un barbat care a avut u tumoare pe vezica urinara de 2 cm, operat, la biopsie a reiesit ca era tumoare maligna cu risc scazut, sunt 5 ani de atunci si e OK.
PRESUPUN ca daca era o tumoare invaziva, infiltrativa(sper ca ma exprim bine) doctorul ne spunea inca de cand l-a operat.A zis ca trebuie sa se lase de fumat, sa nu faca excese in legatura cu mancarea si va fi ok!...As vrea sa primesc un raspuns din partea unui doctor sau unor persoane care cunosc subiectul.Mentionez ca el se simte OK, cu exceptia faptului ca inca il mai ustura la urinare, si nu prea doarme noaptea...din cauza gandurilor.Mentionez ca la epicriza scrie :tumoare pe peretele lateral al vezicii urinare cu depuneri calcare, ce poate insemna?

Raspunsuri (5)

Dr. Toth Noemi

acum 10 ani

Buna ziua!

Cancerul vezical se refera la orice tip de tumora maligna a vezicii urinare. Este o boala in care celulele normale se multiplica fara control in vezica.

Standardul diagnosticului cancerului vezical este biopsia obtinuta in timpul cistoscopiei.

Deci fara analize patologice nu pot clarifica problema.

Fumatul este cauza principala cunoscuta a cancerului vezicii urinare.

Tratamentul cancerului vezical depinde de extinderea tumorala in peretele vezical.

Tratament:

- Imunoterapia BCG (Bacillus Calmette-Guerin) este folosita in cancerele superficiale si in situ pentru a scade rata de recurenta si progresie. Este cea mai eficienta terapie intravezicala si implica o tulpina atenuata vie de Mycobacterium bovis. (6 aptamini)
- Protocol FERM4 (tratament alternativ) (3 luni)

Daca aveti rezultatele, pot servi cu mai multe informatii.

ramonell

acum 10 ani

Va multumesc... tata a stat cam 1 an si ceva cu problema asta, de frica! Inca nu am rezultatele,desi a trecut o luna se tot amana pe "saptamana viitoare" .Dupa operatie stiu ca i s-a administrat ceva intravezical,o substanta rosie.Eu nu pot intelege si poate ma lamuriti exact ce cautau acele depuneri calcare pe polip?? Ce inseamna?Agraveaza situatia? E normal faptul ca el de cand bea 3-4 l de lichide pe zi,urineaza foarte des si mai ales noaptea...cand nici nu poate dormi? Va multumesc din suflet...

ramonell

acum 10 ani

doamna doctor si va mai rog ceva, tata zice ca are o durere pelviana acum...ce se intampla? e normal?

Nita Elena Andreea

acum 9 ani

Buna ziua!!!As vrea sa stiu care e perioada de refacere dupa operatia de polip vezical!!!

Nita Elena Andreea

acum 9 ani

Buna ziua. Diagnosticul pus din cate am inteles este: corcinom tranzitival invaziv, dupa aproximativ 3-4 saptamani a eliminat cheaguri de sange .Imi puteti explica ce inseamna?? va multumesc