Poate fi benign la biopsie?

Cancer

Postata de Sophia M cu 11 ani in urma.

Tatal meu, 75 ani, fara boli de tiroida, a primit azi urmatorul rezultat la CT:

Glanda suprarenala stanga,marita de volum,prezinta o formatiune tumorala de aproximativ 41/40/37 mm,neomogena nativ si postcontrast,cu densitati lipidice lent progresiva,fara a se spala la 10 min.postcontrst(indice de relative wash-out 32%-aspect tumoral malign)
CONCLUZII;Formatiune tumorala de SR stanga cu incarcare cu contrast de tip malign.Litiaza biliara multipla.Chiste corticale renale.
Restul CT nu arata nimic patologic.
Tumora era de anul trecut, era numai adenopatie cu 10 mm mai mica , medicul de fam. nu a recomandat sa scoata formatiunea, era suficient sa o tina sub observatie anuala.

E intr-acevar cancer?Daca e deasupra glandei si nu in interior sunt sanse sa fie indepartata tumora fara sa se extinda in glanda propriu-zisa?
E posibil sa fie benign dupa ce se va face biopsie daca e operat?
Daca nu scrie TNM la CT si nici alt cancer cu alt punct de plecare nu e, e vreo sansa sa scape, in sensul sa nu recidiveze altundeva?

Va multumesc !

Raspunsuri (3)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

in principiu, orice formatiune peste 2 cm la Sr necesita investigatii suplimentare. Mergeti la chirurgie pentru extirpare. Acolo se va stabilii natura histologica a tumorii si diagnosticul de certitudine. Restul sunt speculatii. Ct torace? cum sunt plamanii?

Sophia M

acum 11 ani

Apreciez in mod deosebit promptitudinea si ajutorul dvs!
La plamani, ca de altfel la toate celelalte organe totul este bine.
Deci, se mai poate spera ca va fi benigna la biopsie? Stiu, nimic nu e cert, in afara buletinelor de analize si nici sperante false nu astept, nu stiu acuratetea CT-ului (daca malignitatea e certa imagistic) si de asta intreb.
Multumesc tare mult!

Adrienne

acum 11 ani

Nu, malignitatea nu este certa decat la biopsie.