Pacienta 73 ani, cu neoplasm col uterin neoperat, tratat radioterapie si brahiterapie?

Cancer

Postata de Utilizator11712926499 cu 2 saptamani in urma.

Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog? Se poate opera? Multumesc mult.

Masa neregulat conturata, 43/71/63 mm (tr/ap/cc) lombo-aortic, cu limita superioara planul ce trece prin trunchiul celiac, inferior bifurcatia aortei, vine in contact antero-superior cu pancreasul, anterior cu segmentul D3 duodenal, inglobeaza artera mezenterica superioara, aorta abdominala, arterele si venele renale bilateral.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

In acest caz, operatia ar fi complicata. Masa descrisa este mare si implica mai multe organe si vase de sange. Operatia ar implica un risc mare de sangerare si posibile complicatii. Totusi, decizia finala chiar daca pacienta poate fi operata sau nu ar trebui luata de catre un oncolog chirurg, dupa consultatie si evaluare personala.

In plus, tratamentul cu radioterapie si brahiterapie pe care pacienta l-a primit in trecut poate sa fi avut un impact asupra tesuturilor din jur, facand operatia si mai dificila. De aceea, e important de discutat cu un specialist despre toate optiunile disponibile inainte de a lua o decizie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala sau https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cancerul-de-col-uterin-simptome-si-tratament_16003
sfatulmedicului.ro/Cancer-al-organelor-genitale/displazia-cervicala-displazia-de-col-uterin-cancer-de-col-uterin-si-infe_8777