operatie cancer esofag

Cancer

Postata de riciu cu 14 ani in urma.

buna ziua !! va rog din suflet am o nelamurire !! dupa cum am mai scris in forum, tatal meu luni o sa faca o operatie pe esofag in sensul ca o sa-i scoata bucata de esofag bolnava si o sa-i puna in schimb o bucata de colon ! mie mi-e f f teama de aceasta interventie care am inteles ca e f dificila si o sa dureze in jur de 7 ore !! mi-e f frica sa nu pateasca ceva rau in timpul operatiei sau sa nu isi poata reveni postoperator . ce parere aveti ? mai cunoasteti persoane care au trecut prin asa ceva ? ce o sa urmeze ?am inteles ca nu prea se face aceasta operatie , sunt f putini pacienti care trec prin asa ceva , de ce oare ?? multumesc !! va rog sa-mi raspundeti , sunt f f speriata!!!

Raspunsuri (6)

adi

acum 14 ani

cu siguranta nu e o operatie usoara.
anticipez imposibilitatea de a se alimenta normal pentru cateva saptamani minim....vezi daca e posibila o gastrostoma sau macar o sonda nasogastrica pentru alimentatia enterala.nu te mutlumi numai cu clasicele perfuzii.
nu te speria dar va pierde foarte mult din greutate.
incearca sa suplimentezi nutritia cu Nutridrink (2-3 zii).Succesul tratamentului depinde in mare masura si de starea nutritionala.
pierdera in greutate e un semn rau.
sanatate multa.

diana

acum 13 ani

si fratele meu v-a fii operat luni 10.04.2010...tot asa ii vor scoate un inel din esofag pt ca i-au aparut niste ganglioni imprejur..asta datorita unei operatii ..i-au pus o canula si l-au taiat stramb sau ceva de genu...oricum eu cred ca iesi din spital mai bolnav pe cat ai intrat...si eu ma rog la Dumnezeu sa iasa bine operatia..si shtiu ca v-a fii complicata..

ciresik

acum 13 ani

si mama mea treb sa se opereze de curand si sunt foarte ingrijorata pentru ea ca nu stiu ce o sa faca pe ea asta ar fi a 8 -a operatie si nu stiu ce sa ma fac .ea are probleme cu stomacul,am inteleg ca jumate din stomac e in esofac ca acesta sa largit si treb so desfaca si sai traga juma de stomac inapoi si sai mai stranga din inelul de la esofag si cred ca ia afectat si fiera si rinichii ceva de gen.va roag eu mult daca stiti ceva asemanator daca nu la fel sami spuneti si mie ca eu nu mai am liniste mam inbolnavit si eu de gastrita si de ulcer la stomac.va rog sami spuneti ceva.va multumesc

ana

acum 13 ani

mama mea a fost diacnosticata cu neoplasm esofagian. are 76 ani, este hipertensiva si are insuficienta cardiaca. poate doar bea supa cu multa apa. este si o fire emotiva.Dac daca stiti ceva asemanator va rog ajutati sa trec peste acest lucru.

mariana

acum 12 ani

fiica mea a fost diagnosticata cu leiomiom mediastina posterior,adica are o tumoare care inveleste esofagul si creste spre stinga impingind inima de la loc si presind polaminii.la oradea nu sa putut face nimic pt ea recomandindumi se sa caut in bucuresti un medic care sa incerce sa i scoata aceasta tumoare.as dori daca ma poate ajuta cineva cu nume de medic bub pe care sa lcontactez pt asa ceva.va multumesc.

riciu

acum 12 ani

buna , mariana ! eu ti-l recomand pe profesorul ioan cordos de la spitalul marius nasta !!