Oncologie - Chirurgie ?

Cancer

Postata de Dany cu 7 luni in urma.

Buna ziua ! Am nevoie de interpretarea unui rezultat Histopatologic ! Persoana in cauza a fost operata acuma o luna jumătate ! Mulțumesc

- pT4b N2a G3 Bd3 L1V0 ICD-O : 8140/3

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

Rezultatul histopatologic pe care il mentionati pare sa fie o descriere a stadiului si a caracteristicilor tumorii.

- "pT4b" indica faptul ca tumora a invadat structuri locale adiacente la nivelul tesutului primar.
- "N2a" se refera la faptul ca exista metastaze regionale ale tumorii in ganglionii limfatici.
- "G3" indica un grad de diferentiere mai scazut al tumorii, ceea ce inseamna ca celulele tumorale sunt mai putin asemanatoare cu celulele normale.
- "Bd3" se refera la gradul de invazie vasculara a tumorii.
- "L1V0" indica invazia tumorii in spatiul limfatic sau perineural.
- "ICD-O: 8140/3" reprezinta codul tumoral utilizat in clasificarea internationala a bolilor.

Aceste detalii sunt esentiale pentru determinarea tratamentului adecvat pentru aceasta persoana. Cu toate acestea, interpretarea precisa a rezultatului poate fi facuta numai de catre medicul oncolog care a efectuat interventia chirurgicala. Va recomand sa discutati aceste rezultate cu medicul pentru o mai buna intelegere si pentru a putea stabili planul de tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489