oboseala cancer

Cancer

Postata de maria.g92 cu 12 ani in urma.

cui se datoreaza oboseala, slabiciunea in cazul diagnosticului de cancer de colon? pierderii de sange? sau simpla existenta a tumorii da acest simptom?

Raspunsuri (8)

Medic Epuran

acum 12 ani

Oboseala şi slabiciunea în cazul diagnosticului de cancer de colon se datorează pierderii de sânge şi anemiei consecutive (dacă există) precum şi catabolismului intens (consumului energetic mare) specific tumorilor canceroase.

maria.g92

acum 12 ani

daca fac 2 teste hemoccult si ambele ies negative mai este nevoie de colonoscopie?

Medic Epuran

acum 12 ani

Dacă testele hemocult sunt negative şi persoana respectivă nu a avut rude diagnosticate cu cancer de colon, atunci nu mai sunt necesare alte investigaţii. Dacă nu, trebuie făcut şi testul hemocult dar şi colonoscopia.

maria.g92

acum 12 ani

intrebam intrucat am anumite simptome digestive , scaune mai dese si greturi frecvente , iar medicul mi-a spus ca este colon iritabil datorita firii mele mai anxioase , dar am citit si articole despre cancerul de colon si m-am speriat putin. in familia mea nu a existat nici un caz de cancer .

Medic Epuran

acum 12 ani

Prin efectuarea testului hemocult, se determină dacă o persoana prezintă un risc crescut de a face cancer de colon. Acest diagnostic se stabileşte şi pe baza unor simptome precum disconfortul abdominal persistent cu crampe, balonari sau durere şi senzaţia de evacuare incompleta a continutului intestinal dupa defecatie care într-adevăr pot însoţi şi sindromul de colon iritabil

maria.g92

acum 12 ani

nu exista nicio diferenta majora intre cancer si sindromul colonului iritabil ? trebuie facuta obligatoriu o investigatie a colonului? am doar 19 ani si nu mi-a recomandat niciun medic pana acum o colonoscopie , desi am aceste simptome care persista de cateva luni . (simptomele au aparut la 2 luni de la bacalaureat, imediat la intoarcerea dintr-o vacanta, ceea ce le-a dat siguranta medicilor ca este vorba de perioada post-stress , o tulburare de anxietate pentru ca mi s-a spus ca organismul de resimte dupa o perioada de totala destindere cum a fost in cazul meu excursia de cateva zile la mare). sa merg sa fac totusi o colonoscopie ?

Medic Epuran

acum 12 ani

Cancerul de colon şi sindromul colonului iritabil sunt două afecţiuni diferite. Legat de temerea d-vs pentru existenţa unui eventual cancer de colon vă pot spune doar că la 19 ani cancerul de colon este mai rar şi nu este necesară efectuarea unei colonoscopii dacă testele hemocult sunt negative şi nu aţi avut rude diagnosticate cu cancer de colon

maria.g92

acum 12 ani

Multumesc frumos!! Asta asteptam sa aud!!!