Nod in gat...:(

Cancer

Postata de IDR cu 12 ani in urma.

Buna - ziua .
Daca am nod in gat , nu se duce mancare efectiv ramane in gat (dar nu totdeauna).
POATE FI VORBA DE CANCER LA COLON. ?

Raspunsuri (2)

printisuca

acum 12 ani

ce legatura are nodul din git cu cocnul ?? du-te sati faci analize endocrine la un medic endocrinolog si abia atunci iti gasesti raspunsul dorit

Nirolf

acum 12 ani

Daca ai nod in gat se poate sa fie din urmatoarele cauze: nu mesteci suficient mancarea sau saliva nu este suficienta, nu se fluidifica suficient bolul alimentar; probleme cu tiroida (hipertiroidism); polipi esofagieni; alte probleme la gat: trahee, ganglioni, etc. Singurul caz in care un cancer de colon ar putea fi vinovat de asta este daca ar face metastaze in zona gatului/esofagului.
De ce te temi ca ai avea cancer de colon, ai antecedente in familie? Este bine in acest caz, de fapt pentru oricine este bine sa faca o colonoscopie, descoperirea din timp a polipilor/tumorilor cancerigene din colon reduce mult riscul mortii din aceasta cauza.
De asemenea este bine sa te interesezi ce poti face pentru a peveni o astfel de afectiune, cancerul si bolile cardio-vasculare fiind principalele cauze de deces in zilele noastre.