neoplasm ovarian

Cancer

Postata de ema1988 cu 9 ani in urma.

Mama mea a fost diagnosticata in vara anului 2014 cu neoplasm ovarian cu ascita,in momentul recoltarii biopsiei valorile tumorale CA 125 au fost 1140 iar dupa 5sedinte cu citostatice valorile au scazut la 128,4.Credeti ca putem spera la o interventie chirurgicala dupa terminarea curelor cu citostatice?

Raspunsuri (1)

Dr. Pahomea Ianos

acum 8 ani

Buna ziua. Tratamentul cancerului de ovar, include obligatoriu interventia chirurgicala, doar chimioterapie nu este suficient. Momentul interventiei este stabilit de catre Chirurg si Oncolog. In plus doar markerul tumoral nu este suficient pentru a aprecia raspunsul la tratament, sunt necesare si investigatii imagistice.