Nelamurire

Cancer

Postata de MaricelaPanainte cu 11 ani in urma.

Buletin Anatomo-Patologic:Perete de intestin gros(rect)cu infiltrat de adenocarcinom moderat diferentiat,ulcerat,cu extensie in musculatura si in tesutul adipos,fara depasirea seroasei peritoniale.Patru ganglioni limfatici fara infiltrat tumoral maligni.Concret ce inseamna?

Raspunsuri (8)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Excamenul anatomopatologic sustine diagnosticul de cancer rectal ( adenocarcinom).

MaricelaPanainte

acum 11 ani

Dar as fi vrut sa inteleg mai bine....

cristigologan

acum 11 ani

Inseamna ca dumneavastra aveti un cancer de rectal care inca nu s-a raspandit mult (decat in
in musculatura si in tesutul adipos) si a ajuns si la patru ganglioni limfatici dar inca nu a creat metastaze(alte tumori pe alte organe).

Acesta este un lucru bun deoarece e in stadiu incipient si aveti mai multe sanse; aproximativ 50% din cancere au deja metastaze in momentul detectiei.

Detalii despre cancer si cum se raspandeste(inclusiv metastaze) gasiti la :

http://tratamenteanticancer.wordpress.com/2013/04/28/metastazele/

Faptul ca dumneavoastra aveti cancer rectal NU ESTE UN LUCRU BUN.

Detalii despre OPTINUNI EFICIENTE de TRATARE gasiti la :

http://tratamenteanticancer.wordpress.com/2013/04/18/colon-rect-stomac-gastric/

Eu mi-am pierdut mama acum 6 luni datorita cancerului de colon.Despre mine:

http://tratamenteanticancer.wordpress.com

Sper sa va fie de real folos!

O zi buna!

Adrienne

acum 11 ani

Este vorba despre un cancer de rect[ adenocarcinom ], care s-ar parea ca este stadiul II ,ac***a in vedere ca a invadat musculatura si tesutul adipos dar, nu a depasit seroasa peritoniala, care este o membrana fina ce inconjoara viscerele. Un alt lucru bun este ca ,cei patru ganglioni limfatici examinati nu sunt afectati [ cu metastaze]. Cred ca va fi necesar tratament : radioterapie, chimioterapie sau ambele, depinde de recomandarea medicului.

MaricelaPanainte

acum 11 ani

Multumesc din suflet,asta imi da oarecare sperante.....

MaricelaPanainte

acum 11 ani

Dupa cum am spus tatalui meu i s-amontat o ileostoma provizorie.Chirurgul i-a refacut partea de colon si aceata trebuie pusa in repaos cam 6 luni,dar el a spus ca refacerea tranzitului o va face in 3 luni,cred ca din cauza citostaticelor.Am fost la oncologie si medicul de acolo m-a speriat spunindu-mi ca 3 luni fara citostatice sunt fatale....Pe de alta parte chirurgul mi-a spus ca daca tatal meu primeste citostatice el nu intra in sala....El spune ca dupa cum a lucrat si mai ales ce a gasit acolo crede ca 3 luni nu vor fi fatale...Din disperare am cumparat Oncolyn....Am uitat sa spun ca tatal meu are un tub de dren in burta care urmeaza sa fie scos putin cate putin daca nu mai curge nimic pe el....Sunt debusolata si stiu ca aceste hotarari nu depind de mine....

Adrienne

acum 11 ani

Multa sanate ! si nu uita, gandirea pozitiva [este demonstrat] ajuta la vindecare in proportie de 40%. Sunt sperante si inca mari, aveti incredere in medic, sunt doua lucruri f. importane :ca celulele canceroase nu au ajuns in sange [ ganglionii limfatici neafectati de tumora] plus faptul ca n-a strapuns seroasa peritoniala, deci este exclusa afectarea altui organ din vecinatate.

MaricelaPanainte

acum 10 ani

In legatura cu alimentatia par lucruri destul de complicate....am citit si am observat ca proteina animala este nociva.....Cateodata nici nu mai stii ce e bine si ce e rau.....As dori exact ce ar trebui sa manance tatal meu.....