Nedumerire in urma RMN-ului

Cancer

Postata de nicoleta501 cu 12 ani in urma.

NEO COL UTERIN STD III B, PARAMETRUL STG – descoperit in aprilie 2008

A urmat in perioada MAI – IULIE, 30 sedinte de radioterapie cu Accelerator liniar concomitent cu trei sedinte CDDP radiosensibilizate si doua sedinte de brahiterapie.

RMN ABDOMINO-PELVIN NATIV SI POST ADMINISTRARE IV DINAMICA DE SDC efectuat la 18.11.2011

Ficat fara modificari de semnal, fara prize patologice de contrast, fara dilatatii de cai biliare intra sau extrahepatice.
Colecist cu multiple imagini lacunare intracolecistic.
Splina, pancreas, glande suprarenale, rinichi de aspect IRM normal. Fara staza sau dilatatii pielo-caliceale.
Uter cu dimensiuni in limitele varstei, fara a se evidentia prize patologice de contrast la acest nivel.
Vezica urinara cu contururi regulate.
Fara adenopatii cu dimensiuni patologice la nivel retroperitoneal sau pelvin.
Fara lichid lichid liber in cavitatea abdomino-pelvina.
La nivelul corpului acetabulului stang se evidentiaza plaja difuza de hipersemnal Stir, hiposemnal T2, ce se incarca postadministrare iv de sdc, cu usoara neregularitate a sprancenei cotiloide, fara afectarea spatiului articular. La nivelul versantilor articulari sacro-iliaci se evidentiaza multiple plaje, unele cu aspect degenerative, dar la nivelul versantilor articulari sacro-iliaci stanga inferior, prezinta priza moderata de contrast, fara a putea face diferentierea certa intre leziuni inflamatorii sau determinari secundare osoase.

CONCLUZIE:
Fara prize patologice de contrast la nivel uterin. Leziuni cu priza de contrast la nivelul corpului acetabulului stang si la nivelul versantilor articulari sacro-iliaci de partea stanga in portiunea inferioara, fara a putea face diferentierea certa intre leziuni inflamatorii sau determinari secundare, recomand eventual examen scintigrafic.

Poate exista suspiciunea unei determinari secundare osoase?

Raspunsuri (2)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Asa cum se precizeaza la concluzii, este necesara o scintigrafie osoasa pentru a clarifica daca sunt determinari secundare.
In contextul bolii neoplazice, este normal sa se ridice suspiciunea de determinari secundare dar nu inseamna ca chiar sunt.
Deci, discutati cu medicul oncolog si va va face o programare la scintigarfie.
sanatate multa

nicoleta501

acum 12 ani

Multumesc mult