modalitati de transmitere ale cancerului pulmonar

Cancer

Postata de angipopa cu 13 ani in urma.

cancerul pulmonar este contagios prin contact sexual?

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 13 ani

Aceasta intrebare este o gluma, nu?

angipopa

acum 13 ani

Nu,este cat se poate de serioasa,am o buna prietena care a avut contacte sexuale neprotejate,dupa care a aflat ca este bolnav de cancer pulmonar,eu i-am spus ca nu se transmite,dar nu ma crede,e foarte speriata.

Iuli

acum 13 ani

Deci eu sper ca este o gluma. Aceasta intrebare o poate pune doar o persoana complet neinformata si care nu stie ce este cancerul. Doar cancerul de col uterin este "contagios" in sensul in care este provocat de virusul HPV care se transmite prin contact sexual (si nu numai). Nici un alt gen de cancer nu "se ia" prin nici o modalitate (nici prin contact sexual, nici prin sange, nici prin nimic). Cancerul este o proliferare de celule anormale in corp. Nu se stie de unde provine, dar in nici un caz nu se ia.
Va rog sa ii spuneti prietenei dvs sa caute informatii pe Internet pentru ca o astfel de intrebare este aberanta.

gabriela

acum 10 ani

cred ca este o simpla gluma.......cancerul pulmonar nu se transmitese dobindeste din mai multe motive, mediul de viata, fumatul ,pasiv si activ, genetic

Dr. Carmen Ruxandra Posoiu

acum 13 ani

Nu!

angipopa

acum 13 ani

Va multumesc in numele prietenei mele!

niponix

acum 13 ani

cred k tu ai facut sex nu prietena ta

radu

acum 12 ani

am facut sex neprotejat cu o doamna care are cancer, doua tumori la plamani si nu poate fi operata si ca mai are putin de trait asta mi a spus dupa act sunt foarte speriat ,intrebarea este daca se poate transmite,,ma rog la un raspuns din partea doamnei doctore..multumesc

osolos eugenia

acum 7 ani

buna am si eu o intrebare. ... prin contact sexual se poate ia cancer. .. el are la maxilar! va multhumesc multh!