microchiste la sani

Cancer

Postata de izabela10 cu 13 ani in urma.

Trebuie sa cer si sfatul unui oncolog daca am micrichiste la ambii sani si adenopatii axilare pe partea stanga si cea dreapta?
Medicul care a facut ecografia mi-a spus ca nu trbuie sa merg la oncolog ci sa-mi fac ecograrafie la sase uni sau un an.Multumesc.

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Asa este, acestea sunt pe baza hormonala in general. Vad ca ai totusi 40 de ani. Recomand un consult endocrinologic si o mamografie care se vor repeta anual (plus ecografia la 6 luni).

izabela10

acum 13 ani

Multumesc Iuli,pentru raspuns.
Mamografie mi-am facut inainte de ecograf si rezultatul de la aceasta este birads 3.3 si la sanul drept in zona mamelonara se observa o formatiune cu margini stelare si retractia tesuturilor din jur.De aceea am facut si ecograf.

gaidasandreea

acum 13 ani

Da nu cred ca este nevoie de un medic oncolog in schimb poti face niste masuratori elecrtodermale pentru a vedea daca exista vreun risc.Cel mai bine este sa prevenim si eu iti recomanda o clinica din Iancului unde un prof.dr. face astfel de masuratori pretul nu depaseste 100lei.
Daca vrei sa incerci nr de telefon de acolo este 021.252.35.35