Metastaza de adenocarcinom papilar?

Cancer

Postata de Alex cu o saptamana in urma.

Va salut tatal meu a avut dureri foarte mari de cap timp de 2 saptamani iar in data de 6 septembrie anul curent a fost la control dupa un ct facut i s-a spus ca are o tumora la creier urmand sa faca rmn si ct dupa finalizarea lor a esit o tumora primara la plamanul drept cu metastaze la creier 3 tumori ! Doctorul a spus ca trebuie sa-l opereze de urgenta la creier , dupa interventia chirurgicala a scos doar 1 din 3 el facand dupa operatie o semipareza pe partea stanga tin sa mentionez ca tatal meu are 50 de ani si este un om foarte puternic , foarte muncitor si cu o energie mai mare decat a unui adolescent ! Am inceput radioterapiile pentru celelalte 2 tumori la creier din 10 sedinte a facut pana acum 5 si ii multumesc lui Dumnezeu nu are dureri cam deloc , mananca este bine ! Doctorul oncolog ne-a zis ca dupa finalizarea sedinteleor de radioterpie si repetarea biopsiei o sa ii faca un tratament in care o va strange pe toata întru-un singur loc , întrebarea mea este dupa efectuarea radioterapiei si chimioterapiei mai este nevoie de de alte tipuri de tratament ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. este variabil si depinde de mai multi factori, inclusiv de starea generala de sanatate a tatalui dvs., de reactia tumorilor la tratamentul cu radioterapie si chimioterapie, precum si de strategia terapeutica stabilita de medicul oncolog. In unele cazuri, tratamentul pentru cancerul avansat cu metastaze poate include si imunoterapie sau terapie tinta, care actioneaza in mod specific asupra anumitor caracteristici ale celulelor canceroase.

De asemenea, pacientii cu cancer pot beneficia de terapie suportiva sau paliativa, care ajuta la gestionarea simptomelor si efectelor secundare ale tratamentului, imbunatatind calitatea vietii.

Este de asemenea foarte important pentru el sa se odihneasca, sa aiba o alimentatie echilibrata si sa isi mentina o stare de spirit pozitiva.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/oncologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ce-sunt-metastazele-tipuri-simptome-determinate_19020

Dr. Cranta Ali

acum o saptamana

Buna seara. Depinde de evoluția tumorilor. Tratamentul oncologic cuprinde mai multe preparate, tipuri de medicamente.