metaplazia intestinala incompleta

Cancer

Postata de pizzi11 cu 9 ani in urma.

anul trecut am facut o gastroscopie si diag este gastrita cr cu metaplazie intestinala incompleta,mi s a zis sa nu ma alarmez ca nu e stadiu precancer,da am citit ca metaplazia incompleta cam ar fi ,nu iau tratament,nu ma deranjeaza,,simt des cum se umple stomacul,pt ca am colon iritabil,se misca cam greu si continutul din duoden se intoarce in stomac,simt asta ,dar in afara de asta si cateva regurgitari pe zi,cate o data nici asta ,ma simt bine.DV ce ziceti ar trb sa fac ceva in plus,gastro mi s a zis sa o repet dupa 2-3 ani,o sa se transforme in cancer?tatal meu a murit de cancer gastric,Va multumesc!

Raspunsuri (7)

Dr. Toth Noemi

acum 9 ani

Buna ziua!

S-ar putea efectua (repeta) analizele cat mai curand. (din an in an merita, daca aveti antecedente familiale )

Ana

acum 7 ani

Buna! Sunt in aceeasi situatie ca tine, am acelasi diagnostic si tata are cancer gastric recidivat. As fi vrut sa te intreb ce ai mai facut intre timp, cum te mai simti si daca iei vreun tratament? Eu am simptome un pic mai suparatoare si sunt ingrijorata...
Multumesc frumos, sanatate!

MembruMobileApp1470241812

acum 7 ani

buna,
ce simtome ai?
Eu am acelasi diagnostic si am simtome multiple,dureri in abdomenul superior,balonare,flatulenta,slabiciune,etc
M-asi bucuira sa vorbim despre starea asta,sunt usor panicata.

pizzi11

acum 7 ani

buna,au trecut 2 ani,ma simt bine,nu iau tratament nici analizele nu le am repetat,anul viitor le repet.Problema cu intestinul am rezolvat-o cu un mic regim alimentar,am scos toate alimentele care imbaloneaza,miscare fizica,inotul,alergatul , pillates.Am observat ca daca ma ingras ma simt mult mai imbalonata,deci fac tot posibilul sa nu ma ingras,am inceput sa beau iar o cafea pe zi dupa pranz si e bine .In concluzie ma simt bine,nu mai am noaptea arsuri si intestinul se misca bine,lent ,f lent da asta e !te salut,,sa auzim de bine

pizzi11

acum 7 ani

sa mi scrii ce simptome ai,poate te ajut,eu am facut si cate o cura pe an cu fermenti intestinali,functioneaza,mai luam si pt imbalonari ceva,acum nu-mi aduc aminte,carbunele nu e bun,ma constipa mai mult,mai vb ,sanatate.

OvidiuS

acum 2 ani

Bună ziua,
Cum va mai simțiți? Mulțumesc.

cristi

acum 2 ani

si ieu am fost facut condoscopie dupa aceasi problema ,acum 3 saptamani ma simt ok iau tratament si tin regim,voi cum vati tratat care ati avut probleme similare.multumesc pentru raspuns.