mamografie

Cancer

Postata de felicia105 cu 11 ani in urma.

Buna ziua.Am si eu cateva nelamuriri..acum 2 ani am facut o mamografie in urma unor dureri puternice la sanul stang. La aceasta mamografie au iesit numeroase chisturi la ambii sani, dar spre surprinderea mea, mai multi si mai mari la sanul drept, unul ac***a o marime de 15 mm. Acum 1 an am refacut examenul si chistul era de 22 mm.Eu acum lucrez in Italia si aici se face anual un screening pt femeile intre 45-50 ani, asa ca anul asta am facut din nou, ac***a 46 ani. Daca totul este bine, primesti raspunsul prin posta in timp de o luna.insa dupa 10 zile de la mamografie, adica ieri, m-au chemat la tel anantandu-ma ca pt luni sunt chemata de urgenta la spital pt analize suplimentare. Oare sa fie ceva grav? ce analize urmeaza?Multumesc pt un eventual raspuns.

Raspunsuri (7)

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

daca ati fost chemata pentru investigatii suplimentare, este bine sa mergeti si sa nu va ganditi la ce este mai rau.
este bine ca in Italia sunteti anuntata si puteti face alte investigatii (CT, consult la un specialist).

felicia105

acum 11 ani

Multumesc pt raspuns..se spune ca in tot raul e un bine, cred ca e si cazul meu acum .Aici in Italia toate analizele ulterioare, tratamente, aventuale interventii chirurgice sunt gratuite, chiar si reconstructia sanului in caz ca ramai fara el...sper sa nu ajung in aceasta situatie. O duminica placuta!

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

Este bine ca acolo faceti aceste sceening-uri, pentru ca eventualele afectiuni sunt descoperite in faze incipiente. Multa sanatate va doresc.

felicia105

acum 11 ani

Este adevarat, altfel cine stie cat dura? Oare faptul ca mama mea a murit acum 8 ani de cancer ovarian are vreo legatura? Multumesc de urari!

Dr. Cranta Ali

acum 11 ani

teoria spune ca antecedentele familiale pe linie materna pot creste riscul aparitie tumorilor genito-mamare dar teoria este teorie si practica, practica.

bolile se fac individual. plecam cu o mosterile dar intervin factorii de mediu, stresul, alimentatia, anumite comporatmente-fumatul, alcoolul, mediul de lucru cu noxe, etc

felicia105

acum 11 ani

Multumesc din nou pt raspuns,doamna Dr...sper sa fie bine maine! O saptamana asa cum v-o doriti!

Cabinet Lacrima Naturii

acum 11 ani

Este bine sa faceti toate investigatiile necerare pentru a stabili diagnosticul.Dar pentru a veni in ajutor va recomand si ceva alternativ.Un tratament naturist nu va face rau si va vine in ajutor pentru a indeparta orice celula modificata.Pentru intrebari ne puteti contacta