Ma sperie lupta cu citostaiticele....pot aduce mortea?

Cancer Greta varsaturi induse de chimioterapie

Postata de marryada cu 12 ani in urma.

tatal meu are cancer la gat.
A urmat sedintele de radioterapie si acum are un set de citostatice timp de 6 luni cu un nr de 2 pe luna.Intrebarea mea este cum sa prevenim efectele negative gen greata, lesin, varasaturi, dureri de oase, frisoane, caderea parului, etc.? Daca exista suplimente alimentare de tip naturiste care sa previna aceset efecte si sa il ajute in acesta lupta grea? Daca trebuie sa urmeze un anumit regim alimentar( fructe, legume) ? ce vitamine ii putem da pentru a nu isi pierde pofta de mancare?
va multumesc

Raspunsuri (11)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Sunt medicamente care reduc/diminueaza efectele adverse/secundare administrarii citostaticelor, precum kitryll sau osetron pentru greata si varsaturile care apar in timpul administrarii citostaticelor, metoclopramidul pentru greata si varsaturi care apar la 72 de ore dupa terminarea administrarii citostaticelor, frisoane/dureri osoase - paracetamol, ketonal. Caderea parului apare la administrarea unora dintre citostatice, dar ac***a in vedere ca este barbat, poate efectul caderii parului sa nu-l afecteze psihic atat de mult ca in cazul femeilor. In ce priveste regimul alimentar, este recomandat un regim echilibrat. Localizarea la nivelul gatului poate face necesara menajarea acestei zone si consumarea alimentelor in forma semilichida sau lichida, la temperatura camerei, evitarea alimentelor prea calde/fierbinti sau reci.

colnago

acum 12 ani

Pentru diminuarea efectelor secundare ale citostaticelor, un ajutor poate fi bautura bioactiva Tahitian Noni. Nu are contraindicatii, poate fi folosita alaturi de tratamentul medicamentuos.

Graviola

acum 11 ani

Sa incerce in timpul chimioterapiei si cateva luni dupa, suplimente alimentare care contin graviola, sau doar Graviola daca gasesti pe undeva. Nu stiu exact ce face el, dar cred ca e util. Mai cititi si voi despre medicamentul asta, eu am gasit numai informatii in limba engleza....

D.Pasca

acum 12 ani

Cazuri asemanatoare ca ale tatalui dvs au mers foarte bine pe tratament cu Oncozul. Tratamentul inceput inaintea chimio sau radioterapiei poate sa diminueze semnificativ reactiile adverse ale acestora si este un bun antitumoral, analgezic, antiinflamator si imunomodulator.

DENISMATEI

acum 12 ani

Va spun din experienta proprie ptr voma: eu faceam 3 kitryl cumparate de mine, la fiecare sedinta de chimio (unul in timpul perfuziei si urmatoarele 2 la cate 6 ore) si se reducea semnificativ senzatia de voma.
Acum poate depinde de fiecare corp in parte, mie nu mi s-a redus pofta de mancare, din contra dupa cateva ore dupa perfuzie aveam o foame de nu se putea dar datorita predinsonului pe care il luam mancam fara sare, deci nu prea mergea mancarea. Parul, asta e - eu sunt femeie, 34 ani- si am reusit sa trec psihic peste asta (cu peruca) - acum am parul crescut si e si cret !! Dureri de oase nu prea am avut. In rest am fost ok (am facut 6 luni de cure aprilie-sept 2010).
Am baut si inca beau suc de morcovi, sfecla, citrice si multe legume. (fara grefa in timpul tratamentului).
Cu suplimente alimentare, in anumite limite, sa nu faceti mai rau.

Multa sanatate

Cu o atitudine pozitiva sper sa treceti cu bine aceasta incercare.

Daniel

acum 2 ani

Esti bn cu cura asta

marryada

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru toate incurajarile si sfaturile pe care le-am primit. Sper sa trecem cu bine peste aceasta incercare a vietii, care ne sperie pe toti.

marryada

acum 12 ani

Va multumesc din suflet pentru toate incurajarile si sfaturile pe care le-am primit. Sper sa trecem cu bine peste aceasta incercare a vietii.

DENISMATEI

acum 12 ani

Vreau sa va asigur ca o atitudine pozitiva ajuta foarte mult in aceasta lupta (spus chiar de medici). Eu personal sunt foarte optimista, si pentru moment am reusit sa inving lupta cu aceasta boala. Mai departe nu ne ramane decat sa gandim pozitiv si D-zeu sa ne ajute.

Dani J

acum 12 ani

In timpul tratamentului cu citostatice e bine ca bolnavul sa ia unele suplimente naturale cum ar fi Graviola, Antioxidanti, resveratrol, samburi de caise www.naturanoastra.shopmania.biz

Valerian

acum 12 ani

Salut!!!!!Eu am urmat tratament cu citostatice si contra gretii am baut bors de putina e acru si taie greata destul de mult fata de osetron sau alceva.