MA PUTETI LAMURI?

Cancer

Postata de Georgy89 cu 12 ani in urma.

buna ziua! bunica mea are cancer de col uterin si a fost diagnosticata cu carcino scuamos slab diferentiat,nekeratinizat,cu zone de necroze si suprainfectat!! ce inseamna asta?poate cineva sa imi explice?toata familia suntem distrusi,doar pe ea o mai avem!! va rog din suflet sa ma lamuriti ca nu stiu ce sa mai fac!! va multumesc anticipat si va doaresc multa sanatate

Raspunsuri (2)

Nirolf

acum 12 ani

Scuamos se refera la aspectul tumorii, care este acoperita cu un tegument cu aspect "solzos" sau "cojos", keratina este o proteina din piele, unghii, par confera acestora proprietatile fizice - rezistenta, elasticitate. Zone necrozate inseamna ca sunt celule moarte (probabil din cauza ca tumoara impiedica circulatia normala a oxigenului si nutrientilor la aceste celule) iar suprainfectia inseamna ca pe langa boala propriu-zisa - in acest caz tumoarea - s-a instalat si o infectie cu un anumit agent microbian.
Nu pot sa va dau multe motive de optimism, in afara de faptul ca insasi varsta poate fi in acest caz un avantaj. Cancerul evolueaza mai incet la persoanele in varsta, iar cu o ingrijire corespunzatoare speranta de viata creste.

Georgy89

acum 12 ani

MULTUMESC DIN SUFLET!! PE ZI CE TRECE NE PIERDEM ORICE SPERANTA!! BUNICA ARE 69 DE ANI!! A INCEPUT SA FACA CITOSTATICE SI DIN CAUZA LOR SE SIMTE DIN CE IN CE MAI RAU!!! GREATA,VOMA,INSONMIE SI NELINISTE IN TOT CORPUL!!! NE ESTE FOARTE FRICA SA NU FIE CANCER IN METASTAZA PTR K NI S-A EXPLICAT CA IN CAZUL ASTA NU SE MAI POATE FACE NIMIC!! CU TOTII NE AGATAM DE O SPERANTA DEOARECE CREDEM CA INCA SE MAI POATE FACE CEVA DATORITA CITOSTATICELOR!! MAI GRAV ESTE CA SI UNCHIUL MEU(41 ANI) A FOST OPERAT DE CANCER PULMONAR ACUM 2 LUNI SI NU STIM CUM SA NE MAI IMPARTIM!!! SI EL SE SIMTE RAU SI LA FEL A INCEPUT CITOSTATICELE!! NE RUGAM LA DUMNEZEU SA FIE BINE SI SA LE PRELUNGEASCA VIATA ATAT CAT SE POATE!! VA MULTUMESC INCA O DATA PTR RASPUNS SI VA DORESC SANATATE MULTA!!