limfom sau doar adenopatie ?

Cancer Limfom Sindromul panda

Postata de vali1971 cu 14 ani in urma.

Buna ziua .Sunt din Timisoara si va scriu despre baiatul meu care are 6 ani si 7 luni .ne confrumtam cu urmatoarea situatie
Istoricul bolii:

In august 2009 ii apare la baiat un ganglion axilar stang dureros la atngere .dr au spus ca fiind mobil si dureros ,analizele de lab bune ,nu sunt probleme .la trat cu Nurofen ii scade dimensiunea.

In octombrie2009 –internare in spital pentru investigatii .(eu am cerut internarea)
Avea –adenopatii laterocervicale si supraclaviculare bilaterale ,mobile; adenopatie axilara mobila 1,5 cm .
Analize lab?:Hb=11,2,H=4.260.000/mm3;L=6100;Tr=426000/mm3;Ly=47,4%;Mo=7,6%;Gr=45%;VSH=20mm/h ;TGP=12U/L;TGO=26U/L.LDH=2,9U/L.Creatinina =39;R P Bunell negative .
IgG-negativ;IgM-negativ
Ex urin a-albumine –abs;sed:0-1 leucocite/camp,rare epitelii plate si saruri amorfe ;
Urocultura :steril
Tratement :In spital 7 zile Ampiplus si Gentamicina ;Nurofen ,urmat acasa de 5 zile Klacid 125/5 mg .
Cum ganglionii s-au redus in dimensiune –la palpate ni s-a spus ca sunt de la viroze repetate .

In decembrie 2009 internare pt ca ganglionii de la gat au crescut in dimensiune .
(eu am cerut internarea ),au aparut dureri de spate ,in zona coloanei lombare ,sub coaste dreapta sau in zona ficatului ,lipsa poftei de mancare .
DIAGNOSTIC 8 decembrie 2009:
Sindrom adenomegalic reactiv,
Sindrom poststreptococic minor
Pneumonie interstitiala .

Laborator :
Hg=11,5g/dl;Hematii=4.750.000;Trombocite =417.000;Leucocite =6.120/mm3
Lym=37,9%;Mo=7,5%;Ne=51,5%;B=0,2%;E=2,9%;ASLO=606io/ml.
urina :albumine absente ,rare sedimente cu epil plate si bacterii,mucus.
urocultura negativ.
RPBunell=negativ;
CRP =1,36 mg/l
Rif toxoplasmoza -Ig G=neg;IgM=neg.

Rg pulmonara -Hil drept marit difuz .Desen peribronhiolar accentuat paramediastinal bilateral .Cord cu diametru bazal marit si pedicul ingustat .

Eco abdominal -ficat cu structura omogena LHS=6.8 cm ;LHD==9.9 cm ;VP=1 cm ;CBP nedilatata ;VB transonica ,fara modificari.
pancreas ecostructura omogena ,dimensiuni normale .
spina cu ecostructura omogena .Ax long =9.44 cm .
RD,RS aspect normal ,Ao, VCI traiect si dimensiuni normale ,VU transonica ,adenopatie periaortica ,perimezenterica intra si retroperitoneala cu dimens de 1-1,5 cm cu aspect reactiv .
Adenopatie reactiva bilaterala axilara cu dimensiuni de 0,8 cm .
Bloc ganglionar laterocervical bilateral cu adenopatie de tip reactiv mica de aprox 0,8 cm .

Tratam cu Augmentin 10 zile (am fost la control dupa 5 zile de trat si ganglionii de la gat s-au redus ).Ieri am terminat trat cu Augmentin ,baiatul a inceput sa manance mai bine ,nu se mai plange de dureri de spate .
Tratam in continuare 10 zile /luna 3 luni consecutiv cu CEXYL sirop ,dupa cere repeta ASLO.
va rog sa imi spuneti -daca se poate doar din datele care vi le-am furnizat (altele de fapt nu am ),daca ar fii necesare alte investigatii ,sau daca se poate spune cu siguranta ca e vorba doar de o reactie a sistemului limfatic la un virus aparut in organism .
ar fii indicat o repetare a ecografiei ,e necesar un RMn ,o biopsie ?
va multumesc .

Raspunsuri (5)

Maria C

acum 14 ani

Buna vali1971,

Daca vrei un raspuns specializat trebuie sa completezi o fisa medicala de pe acest site iar un medic iti va raspunde //sfatulmedicului.ro/consulta-medicul

Multa sanatate!

vali1971

acum 14 ani

Va multumesc pentru raspuns .
IDR l-am facut in octombrie ,si ni s-a spus ca e negativ .
Internati am fost si in octombrie si acum in ianuarie la clinica de Oncologie-hematologie (prof .M Serban ),la D-na conferentiar Arghirescu .
Acolo ni s-a spus ca nu e nevoie de biopsie .
Si ma gandesc ca d-na dr a spus ca nu e nevoie de altceva ar trebui sa ma linistesc si sa cred ce spune dansa .

Adrienne

acum 14 ani

Daca sunt deja rezultate, cred ca ar trebui sa urmezi indicatiile medicilor respectivi. Ce vreau sa-ti spun,sa urmaresi ca parinte ?.....3% dintre copiii care au avut infectii cu streptococi fac ulterior reumatism articular. Trebuie urmarit nivelul anticorpilor antistreptococici pentru a vedea daca focarul de infectie a fost anihilat. Nivelul ASLO este testul cel mai uzual. Incercati sa-i ridicati imunitatea. Multa sanatate !

emyno

acum 14 ani

dumnezeu sa va binecuvinteze!!

ela

acum 14 ani

consultati si alti specialisti