leucocitele mici, o problema?

Cancer

Postata de Bexi cu 12 ani in urma.

buna ziua, mama mea este in a 5a saptamana de tratament cu radioterapie pentru neoplasm baza limba, si saptamanal face si o doza de citostatic. va rog sa imi spuneti ce inseamna ca la analize au fost scazute leucocitele, drept urmare nu i-a facut azi citostaticul. e de rau? ce inseamna asta? va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns.

Raspunsuri (6)

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

Este normal ca in timpul radioterapiei si mai ales al tratamentului cu citostatice sa scada leucocitele (si hematiile). Dar acestea se vor reface fie singure, fie dupa administrarea unor medicamete care vor stimula cresterea acestor celule. Este bine ca in aceasta perioada sa evite efortul fizic si mai ales infectiile respiratorii, deoarece are imunitatea scazuta.

Sanatate multa

Diana

acum 12 ani

Am leucocitele foarte mici, mult sub limita normala ....pentru cresterea numarului de leucocite se recomanda o alimentatie anume, sau ceaiuri ? Multumesc

larisa

acum 12 ani

buna ziua si sanatate la toata lumea ,am pe tatal meu care pe 8 dec 2011 a fost operat la bucuresti la plamanul stang ,si scos tot .au descoperit neo plasm pulmonar .dupa 3 ian 2012 a inceput citostaticile acum termina a 4 sedinta dar astazi au gasit leucocitele mici 3000 va rog spuneti mi e grav va multumesc

Dr. Cranta Ali

acum 12 ani

leucocitele scad dupa administrea de citostatice. ele se refac catre ziua 21 de la administrarea turei anterioare dar, dupa fiecare cura, capacitatae organsimului de a se reface incepe sa scada.
momentan este necesar sa i se administreze medicamente care stimuleaza refacea leucocitelor, plus care scresc imunitatea. trebuie prevenite infectiile de orice fel.

antonina

acum 8 ani

a scazut leucocitele de la 4.9 la 3.45 folosind capsule Ftorfur 400mg pentru administrarea ciclului de chimioterapie cu scop curativ .dupa o saptamina de lecuire,dar daca mai prelunjesc inca 2 saptamini si va fi in scadere e bine sau ce-i de facut.....?

DELIA

acum 9 ani

Buna fetelor, a incercat cineva Colostrum de la sw?Si eu am imunitatea scazuta si racesc destul de repede. Am auzit ca este bun dar as mai vrea niste pareri in plus.Mersi!!! Si eu am imunitatea scazuta si racesc destul de repede.