lamuriri

Cancer

Postata de ileanka cu 12 ani in urma.

dupa o operatie de extirpare a rinichiului stang ( cancer) se va face tratament cu VOTRIENT dupa vindecarea operatiei, mentionez ca au aparut noduli la plamani. este bun acest medicament?

Raspunsuri (3)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne puteti scrie mai multe detalii despre acesti noduli la plamani? cum au fost diagnosticati, ce diagnostic s-a pus?

va urez o zi buna

ileanka

acum 12 ani

buna seara,
este vorba de un prieten, nu stiu detaliile, il voi ruga sa-mi dea amanunte si va voi spune. stiu doar ca sunt in ambii plamani si ca a fost operat la Cluj.
va multumesc
o seara placuta

ileanka

acum 12 ani

buna seara
am revenit cu date concrete.
carcinom renal cu celule clare de grad 4 FUHRMAN fara adenopatii matastatice ( 0/12), cu trombi tumorali la nivelul venei renale si venei cave stadiul pT3bNo. Mx L1 V2.
cu metastaze in plamani.
la examenul CT pentru plamani
- giganta masa inlocuitoare cu spatiu renala stanga
-tromboza vena cava inferioara si vena renala stanga
-depozite secundare pulmonare
- adenopatii retroperitoneale
ma puteti lamuri, va rog frumos. Am mai luptat cu cancerul alaturi de sora mea acum 2 ani cand a avut un cancer vulvar. Am reusit sa-l "ucidem" pe inamic acum un prieten drag are nevoie de ajutor si vreau sa stiu tot ce se poate despre acest '''''''' inamic"
Va multumesc