interpretare rmn.o concluzie va rog

Cancer

Postata de stela-stela cu 11 ani in urma.

pacienta cu chistadenocarcinom border-line,,,acum 5 ani ,sa efectuat histerectomie totala cu anexectomie bilaterala si 6 serii de chimioterapie....acu in urma unui rmn sa gasit...."""`FICATUL ARE ASPECT NORMAL, CU EXCEPTIA UNUI NODUL DE 7mm DIAMETRUL, SITUAT IN SEGMENTUL VIII, VENTRAL SI TANGENT LA RAMUL ANTERIOR AL VENEI PORTE DREPTE;ISI REDUCE SEMNIFICATIV SEMNALUL IN FRECVENTA DE DIFUZIE DE LA B50 LA B1000 SI SE INCARCA PROGRASIV CU CONTRAST PARAMAGNETIC"""" concuzie...""""mic nodul hepatic in segmentul VIII, posibil hemangiom;dimensiunile mici reclama monitorizare irmn la maxim 6 luni, ac***a in vedere contextul oncologic.recomandam ca monitorizarea sa fie efectuata cu aceeas tehnica si pe acelasi aparat:::in rest irmn abdomino-pelvin post tratament in limite normale., , ,despre ce e vorba?despre o metastaza?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul cert de metastaza este dat de examenul anatomopatologic in urma biopsiei de nodul. Descrierea este de hemangiom, adica o tumora vasculara benigna care este destul de frecventa in randul pop**atiei normale.
Este bine sa respectati recomandarile- adica sa evaluati periodic nodulul hepatic( la 6 luni) prin acelasi tip de examinare RMN , ac***a in vedere istoricul medical.